Karjäär

Ettevõtte töökeskkond on sageli inimeste jaoks üks olulisemaid faktoreid. Nii on see ka AS Parmeti tööka kollektiivi jaoks. Uurime lähemalt, mis on selles keskkonnas nii erilist ja mida meeskonnaliikmed ise ettevõttest arvavad.

„Imeline tunne on töötada nii stabiilses ettevõttes, kus kümne aasta jooksul olen näinud vaid pidevat arengut,“ kirjeldab büroojuht Sigrid enda emotsioone. Nii pika tööstaaži jooksul on Sigrid näinud ettevõtet liikumas läbi kõikvõimalike raskuste, millest on alati tuldud välja tugevamana kui varem. Naine sattus Parmetisse läbi ettevõtte ühe omaniku Virve Pariku, kes talle tööpakkumise tegi. Eelnevalt töötas Sigrid pangas tellerina. Ta tunnistab, et ei teadnud ees ootavast tööst midagi ning sukeldus pea ees võõrastesse vetesse. Algus oli väljakutsuv, kuid äärmiselt õpetlik. Nüüd, kümme aastat hiljem on ta ikka veel siiralt õnnelik, et ettevõttega koos edasi liikuda saab. Mis puudutab ettevõtte omanikke, siis tõdeb Sigrid, et pole Elmo  ja Virve Parikut kordagi kuulnud häält tõstmas. „Nad jäävad alati rahulikuks. Ka siis kui tegu on keerukate projektidega, kus kõik ei suju. Probleemide tekkimisel tegeletakse lahenduste, mitte süüdlaste otsimisega,“ lisab ta.

Tootmisjuht Allan toob positiivse küljena välja ka ettevõtte suuruse. Käsuliinid on lühikesed ja selged ning bürokraatiat on vähe. Ka tema kiidab töökeskkonda ning tingimusi: „Kui ma midagi teen, siis tahan seda teha nii, et silmad säravad ja praegu see nii ka on.“ Allan on ettevõttes töötanud tootmisjuhi kohal neli aastat. Vahepeal käis ta pisut silmaringi laiendamas ning seejärel naases ettevõttesse. Nüüdseks on ta Parmetis tagasi juba poolteist aastat. Terve tema karjäär on olnud seotud tootmise ning tehnikaga. Tal on kokkupuuted nii klaasi, plasti, puidu kui ka trükitootmisega. Töö on jätkuvalt põnev ja väljakutseid jagub.

Maaülikoolis biotehnilisi süsteeme õppinud Karlis saabus ettevõttesse enam kui nelja aasta eest. Ehituse valdkond on tema jaoks alati südamelähedane olnud, mistõttu ei kõhelnud ta hetkekski kui tekkis võimalus kandideerida Parmeti projekteerijaks. Täpsem ametinimetus on konstruktor-projekteerija ning reaalsuses teeb Karlis üha enam ehitusprojekteerimist. Ta hindab töötegemisel paindlikkust. Lisades, et saab oma tööd teha vajadusel kõikjalt. Muidugi on töö tegemiseks kõige mõnusam keskkond ettevõtte kontor, kuna lisaks kõikidele mugavustele, on seal ka äärmiselt sõbralik õhkkond.

Projektijuht Antti nõustub kõigi eelpool kõnelejatega. Tallegi meeldivad nii ettevõtte inimesed, keskkond kui ka töö. “Kui kõik tingimused on loodud, siis on ka tahe panustada”, arvab ta. Antti on ettevõttes töötanud veidi üle nelja aasta ning tuli läbi värbamisbüroo. Ehitussektorisse sattus ta aga juhuslikult läbi tutvuste. Kõrghariduse on ta omandanud Tartu Ülikoolis hoopis majanduse erialal. Esialgu ettevõttesse tööle tulles ei jäänud just kuigi palju aega rahulikuks sisseelamiseks. Kõik protsessid tuli kiiresti selgeks teha, kuna nõudlik Tallinna Vangla projekt ootas lõpetamist. Selle projekti Antti ka edukalt lõpule viis, olles tagantjärgi tänulik, et nii raske kogemuse võrra rikkamaks sai. Töös esineb aeg-ajalt ikka pingeid ja stressi, aga see käib asja juurde. „Oluline on, et probleeme lahendatakse. Mitte lihtsalt see, et probleemid on,“ võtab Antti oma arvamuse kokku.

Ettevõtte uusim liige Keio on värskelt katseaja läbinud. Erinevalt Anttist, on tema sisseelamise protsess olnud suhteliselt rahulik, koosnedes suures osas hinnapakkumiste koostamisest, eelarvestamisest ning objektidega tutvumisest. Naljatledes lisab mees, et proovi objektilt on ta saanud ka päris palju vitsa. Õppinud on Keio Tallinna Tehnikaülikoolis ehituse eriala ning töötanud ka erinevatel ehitusobjektidel. Ida-Virumaalt pärit mees tuli ettevõtte Tallinna kontorisse tööle läbi tööportaali ning kõikide meeskonnaliikmete ja ka töö kohta jagub tal vaid kiidusõnu: „Õnneks on iga päev ja iga objekt erinev ning töö ei ole rutiinne.“

Rutiini puudumist mainib ka ehitusjuht Taavi, selgitades, et iga objekt on tõepoolest eri nägu. Puudub üksluisus ja see on Taavi jaoks väga oluline. Hariduselt on ta ehitusinsener. Eelnev töökogemus on tal projektijuhina veidi väiksemast peatöövõttu teostavast ettevõttest ning samuti ka Ruukkist. Hoolimata sellest, et Taavi ei olnud uute väljakutsete otsinguil, sai ta ootamatult kõne värbamisbüroolt. Teisel pool toru olnud naisterahvas veenis meest vähemalt vestlusele tulema ja kohale tulles selgus, et Parmeti visioon klapib tema omaga. Tööpakkumise vastu võtmisele järgnes kohe üks objekt teise järel, mistõttu Taavi sai end korralikult proovile panna. Tööstaaži on tal ettevõttes üle nelja aasta ning sarnaselt teistele, kinnitab ka tema, et olgu mis on, alati hoitakse kokku.

AS Parmeti kollektiiv toob ühiselt välja nende jaoks olulised väärtused: töötamine stabiilses ettevõttes ning hea töökeskkond; rutiini puudumine; väljakutsete rikas töö; ühtehoidev meeskond; paindlikkus ning hoolivad ülemused.

Elu kui ettevõte

Parmet AS, kaasaegsete ripplagede ning metallfassaadide tootja,  asutati kõigest kuu aega peale Eesti taasiseseisvumist, aastal 1991. Kooperatiivi sildi all tegutseti aga juba aastast 1989. Ettevõtte eesotsas on ettevõtlikud abikaasad, Elmo ja Virve Parik. Visiooniks on olla nii Eestis kui lähiriikides tunnustatud ning usaldusväärne ettevõte, pakkudes klientidele ainulaadseid lahendusi metallist lagede ja fassaadide osas. Põnevate lahenduste loomiseks tehakse tihedat koostööd arhitektide ja projekteerijatega. Ühise koostöö tulemusel antakse omapoolne panus ümbritseva keskkonna kaunimaks muutmisele. Just see innustabki perekond Parikut tegudele.

Elmo Parik on kasvanud üles Otepääl ning veetnud suure osa nooruspõlvest suuskadel, tegeledes nii suusahüppamise kui ka laskesuusatamisega. Loomuliku jätkuna tudeeris ta Tartu Ülikoolis kehakultuuri, mistõttu on Elmo näol muuhulgas tegemist ka diplomeeritud treeneri ning õpetajaga. Spordi valdkonnas tegutses Elmo vaid lühiajaliselt, kuna muud ettevõtmised köitsid tema tähelepanu ning paelusid enam. Lisaks lõi ta pere ning alustas ka maja ehitusega. Maja ehituse kõrvalt tegelesid abikaasad metalli toomisega Eestisse, mis osutus väga populaarseks. Ühelt Saksa tootjalt õnnestus saada enda maja esiku lae tarbeks alumiiniumist ripplagi ning selgus, et selle paigaldamine on imelihtne. See isiklik kogemus andis mõtte ripplagede tootmiseks ning hakatigi tegutsema juba AS Parmeti nime all.

„Kõik minu oskused on alguse saanud ja arenenud tänu ettevõttele. Nii toodete kujundamine kui tehnoloogia arendamine on praktikas välja kujunenud. Tooted lähevad järjest keerulisemaks ja sellega seoses on ka  programmide tegemise maht kasvanud. Iga toote teostamiseks tuleb luua oma programm. See on valdkond, kus areng ei lõppe kunagi,“ kirjeldab Elmo elukestvat õpet oma ettevõttes. Omades suurt kogemustepagasit usub mees ka sellesse, et teadmisi tuleb edasi anda ja seda eelkõige ettevõtte arengut silmas pidades. Ka Elmo poeg, kes samuti tegutseb ettevõttes, lisab, et isa on õpetanud tallegi tehnilisi teadmisi, kvaliteedi hindamist ning kõrgete standardite seadmist. Veel lisab ta, et inimesena on Elmo äärmiselt kohusetundlik ja järjepidev ning boonuseks on tema väga hea huumorimeel, mis aitab ka kõige süngema olukorra veidikenegi helgemaks muuta.

Kindel on see, et tegutsetakse põnevas valdkonnas ning inspiratsiooni saamiseks piisab vaadata vaid mõnda silmapaistvat arhidektuurilist ehitist. Tavapärane on ka see, et arhitekt disainib hoone ning pöördub siis ettevõtte poole tehniliste lahenduste saamiseks. Sellele järgneb küllaltki pikk protsess nii võimalike lahenduste kui ka näidiste loomiseks, kuniks saavutatakse mõlemaid osapooli rahuldav tulemus. Elmo ise ütleb, et sellised keerukamad projektid just innustavadki teda, kui on võimalus luua erilahendusi ja neid ka ellu viia. Tõeline maiuspala on hiljem tehtut ka päriselus näha. Viimaste aastate põnevamad projektid on olnud Ibise hotell, Nautica keskus ning D-terminal. Nende puhul jagus kogu meeskonnale parajalt nuputamist.

Kui rääkida meeskonnast, siis Elmo peab oluliseks ühist arusaama ettevõtte visioonist ja eesmärgist ning sarnaseid väärtushinnanguid. Vähem oluline ei ole ka omavaheline selge kommunikatsioon ning jagatud vastutus. Igal meeskonnaliikmel on teiselt midagi õppida, sest nii oskused kui ametikohad on erinevad. „Meeskond tähendab minu jaoks seda, kui ühise eesmärgi nimel antakse endast maksimum,“ võtab Elmo teema lühidalt kokku. Lisaks arvab ta, et iga inimene peaks olema nõudlik enda töö kvaliteedi osas ning ühtlasi ka aus nii enda kui teiste vastu. Elmo ootab teistelt sama, mida endaltki ehk töökust ning kohusetunnet. Kasuks tuleb kindlasti ka rahulik meel ning tasakaalukus, sest ootamatuid olukordi tuleb pidevalt ette räägib Elmo:  „Erinevates situatsioonides ei saa lubada pea kaotamist. Tuleb reageerida võimalikult paindlikult ning tegelikult ei ole probleeme, millel puuduvad lahendused.” Samal meelel on ka Elmo abikaasa Virve, lisades et Elmo on õpetanud talle teatud situatsioonides rahulikuks ja tasakaalukaks jäämist. Tänases maailmas on see vast heaks soovituseks kõigile.

Kogu Elmo elu käib ümber ettevõtte ümber.  See on tema ning abikaasa elutöö ja koos tehakse seda suure uhkuse ja tänutundega. On juba 30 aastat tehtud ja vähemalt 30 aastat on veel ees.

26.04.2022

Kandideeri meile tööle!

kodulehe-banner

Oleme alati huvitatud töökate ja andekate inimeste lisandumisest meie toredasse kollektiivi. Seega võid oma sooviavalduse saata ka siis, kui Sinu ametipostile hetkel töökuulutust ei ole avaldatud. Eelkõige on meie jaoks alati huvipakkuvad andekad inimesed, kes sooviksid kätt proovida projektijuhina või projekteerijana, ent muidugi ka tehasetöötajana. 

Kui Sulle pakub töötamine Parmetis huvi, saada oma sooviavaldus koos CV ja motivatsioonikirjaga cv@parmet.ee. Täpsusta ühtlasi, kas oled huvitatud tööst kontoris või tööst meie tehases ning milline ameti- või tööpost Sulle huvi pakub.

Kontorid asuvad meil Otepääl ja Tallinnas. Parmeti tootmishoone asub Otepääl.