Komposiitplaadi kasutamisest

Lisaks tavapärastele metallidele – nagu alumiinium, teras, vask, tsink – on hoonete fassaadide katmisel üha enam hakatud kasutama alumiiniumkomposiitplaati. Komposiitplaadil on tõepoolest mitmeid eeliseid nn traditsiooniliste metallmaterjalide ees, eelkõige võib välja tuua selle jäikuse, mis tagab, et ka suurte kaetavate pindade korral jääb materjal fassaadil sile, samas on materjal ka kerge ja lihtsasti puhastatav.
AS Parmet on  teostanud mitmeid keerukaid fassaade nii Eestis kui ka Rootsis ja Norras, kus materjalina kasutatud eelkõige alumiiniumkomposiitplaadist kassette. Loe meie komposiidist fassaadide kohta täpsemalt siit.

Alumiiniumkomposiitplaati võib fassaadidel kasutada nö sileda plaadina. Seesugune kasutusviis võimaldab kuluefektiivset ehitamist, kuna sellisel juhul on plaati vajalik vaid minimaalselt töödelga ning seda saab lihtsasti paigaldada. Võrreldes kassettidega töötlusega on sellise meetodi puuduseks aga nähtavale jäävad kinnitused.

Tuleb siiski rõhutada, et ka sileda komposiitplaadi kasutamine nõuab materjali mõningast töötlemist. Nimelt on komposiitplaadi tootjalt tulevatel plaatidel lahtised ääred, kust näha komposiidi plastikust sisu. Sileda plaadi kasutamisel soovitavad tootjad töödelda plaadi serva selliselt, et plaadi sisu oleks kaetud.


Miks tuleb komposiitplaati töödelda ka sileda plaadi kasutamise korral?

  • Välimus: servatöötlus annab plaadile viimistletud väljanägemise. Siinkohal tuleb silmas pidada, et peaaegu kõikide komposiiditootjate tavapärane sisu on valge – see võib sileda plaadi puhul jääda silma kriipima, eelkõige juhul, kui plaat ise on tumedat värvi. Servatöötlusel on võimalik teha täiendav paine, mis aitab katta plaatide vahele jäävat vuuki (vt pilt).
  • Vastupidavus: servatöötlus kaitseb plaati ilmastiku eest ja tagab plaadi pikaaelisuse. Eelkõige Põhjamaade karmis kliimas võib töötlus anda siledale plaadile oluliselt eluiga juurde, mistõttu on perspektiivselt töödeldud plaadi kasutamine odavam kui töötlemata plaadi.
  • Ohutus: töödeldud plaadil ei ole teravat lõikeserva, mis võib kujutada ohtu ehitustöötajatele paigaldamise ajal kui ka lihtsatele huvilistele hoone kasutamisperioodil.

Komposiitmaterjalide tootjad soovitavad tungivalt sileda plaadi kasutamisel servatöötluse rakendamist.